ForumKėrkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Historia shqiptare nė Lojėrat Olimpike

Shko poshtė 
AutoriMesazh
cRackeR-Bu.RiM
Administrator
Administrator
cRackeR-Bu.RiM

Numri i postimeve : 306
Registration date : 15/07/2008

Historia shqiptare nė Lojėrat Olimpike Empty
MesazhTitulli: Historia shqiptare nė Lojėrat Olimpike   Historia shqiptare nė Lojėrat Olimpike Icon_minitimeThu Jul 24, 2008 5:11 am

Shqipėria numėron 6 pjesėmarrje nė Lojėrat Olimpike, pėrkatėsisht: 1972 (1 sportist), “Barcelona 1992” (1 sportistė: notari Frank Leskaj) , “Atlanta 1996” (2 sportistė) 2000 (4 sportistė), “Athinė 2004” (7 sportistė) dhe tani nė “Pekin 2008” (11 sportistė).
“Munih 1972”
Edhe pse Komiteti Olimpik Kombėtar Shqiptar (KOKSH)ėshtė krijuar nė vitin 1958 dhe ėshtė njohur nga Komiteti Olimpik Ndėrkombėtar (IOC) nė vitin 1959, Shqipėria ka marrė pjesė pėr herė tė parė nė Olimpiadėn e Munihut, tė zhvilluar nė vitin 1972, tė cilat ishin edhe Lojėrat e 20-ta Olimpike Verore. Ato u zhvilluan nga 26 gushti deri nė 11 shtator 1972.
Rekordmeni Pampuri
Nė Lojėrat Olimpike tė Munihut, Shqipėria pati edhe tė parin e tė vetmin rekordmen dhe kampion olimpik. Mė 29 gusht 1972, peshėngritėsi i “17 Nėntorit”, Ymer Pampuri, (atėherė nė moshėn 27 vjeē) theu nė Gjermani rekordin olimpik tė Yoshinobu Miyake tė Japonisė nė stilin e forcės. Gara u zhvillua mė 29 gusht 1972 dhe Ymer Pampuri arriti tė ngrinte 127,5 kilogramė.
20 vjet izolim
Shqipėria pas pjesėmarrjes nė Munih 1972 u zhduk nga katėr olimpiadat pasardhėse: 1976, 1980, 1984, 1988, pėr t’u rikthyer nė vitin 1992 e pėr tė qenė gjithmonė pjesėmarrėse nė Lojėrat Olimpike. Njėmbėdhjetė sportistė do tė marrin pjesė nė “Pekin 2008”.
Suli, i pesti
Peshėngritėsi i talentuar Ilirjan Suli ka arritur edhe rezultatin e dytė mė tė mirė tė Shqipėrisė nė Lojėrat Olimpike. Nė “Sidnej 2000”, Suli, i cili garoi nė peshėn 77 kg (sot nė kėtė peshė garon Erkand Qerimaj) zuri vendin e pestė, duke ngritur 355 kg nė total.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://al-crew.co.nr
 
Historia shqiptare nė Lojėrat Olimpike
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Tema te lira :: Sport-
Kėrce tek: