ForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 si te hapim ni forum

Shko poshtė 
AutoriMesazh
loqki
Administrator
Administrator
loqki

Numri i postimeve : 155
Registration date : 15/07/2008

si te hapim ni forum Empty
MesazhTitulli: si te hapim ni forum   si te hapim ni forum Icon_minitimeTue Jul 15, 2008 4:27 pm

Ktuu i kenii udhezimet qysh duhet me happ 1 forumm...

Si tė instalohet phpBB ( forumin )

1). Ju duheni me pas host qe ka php dhe mysql.

2. Merrni download http://phpbb.com/downloads.php versionin ma tė ri tė phpbb [Full Package]

3. Unzip qat fajl qe e merrin dhe lidhuni me ftp ne hostin e juaj.

4. Ne hostin e juaj e bani upload krejt fajlat qysh jan mrena ne zip ne folder qysh po doni me pas ju forumin psh. nese doni me pas forumin ne ket link http://www.test.com/forum athere e krijoni ni folder ne hostin e juaj me emrin /forum/ dhe aty mrena i upload krejt fajlat.

5. Krijone njė baze mysql ne hostin e juaj. Hosti juv duhet me pas najlloj tė control panelit pėr host, aty e krijoni njė database me emrin ku po doni me i rujt informatat forumi. Do tju spjegoj qysh me kriju me phpmyadmin (me phpmyadmin ju vetem bazat mundeni me i rregullu kurse userin duheni me kriju ne hostin e juaj permes control panelit qe keni. Ok pra kur e hapni phpmyadmin ne faqe tė pare ju do tė shini njė fushe dhe Create New Database: shenone emrin e bazes ne ket rast "forum" dhe create Psh. krijone njė baze "forum" dhe pėr ket baze krijone njė user pėr baza "forum" passwordi "testforum" ... ! keni kujdes ne fund tė krijimit kqyrne sigurt qysh e ka emrin baza dhe useri se perndryshe nuk do tė mundeni me i lidh forumin ne shenime ! Ps. emrin e bazes folderit dhe userit i kemi marr FORUM po ju mund tė i bani qysh tė doni

6. Ne internet explorer apo qfar browseri perdorni shenone linkun http://www.test.com/forum dhe do tė hapet njė faqe pėr instalim tė forumit. Keto i bėni keshtu: ---Default board language: English Database Type: MySQL 3.x (ju edhe nkofse keni version ma tė ri lene keshtu qe mos tė keni probleme gjat instalimit) Choose your installation method: Install Database Configuration Database Server Hostname / DSN: localhost (e leni localhost perveq nkofse bazen e keni tė vendosur ne ndonje server tjeter athere shenoni adresen e bazes ku ėshtė e vendosur) Your Database Name: forum (emri qysh e kemi kriju bazen ne phpmyadmin ose prej control panelit tė hostit) Database Username: forum (edhe emrin e kemi lan forum perveq nkofse keni tjeter shenone) Database Password: testforum Prefix for tables in database: phpbb_ (kete mund ta leni keshtu) Admin Configuration Admin Email Address: test@test.com (emaili i juaj) Domain Name: test.com (! keni kujdes kete duhet me pas tė sakt perndryshe mundet mos me punu forumi, shenone qysh e keni domainin ku jeni duke e instalur forumin ose nkofse keni ip mundeni me shenu edhe ip, psh 192.168.0.1) Server Port: 80 (kete e leni keshtu veq nqofse jeni tė sigurt se porta ėshtė tjeter) Script path: /forum/ (kete e detekton automatikish instalimi perndryshe kjo duhet me u kan folderi ku jan fajlat e forumit) Administrator Username: admin (useri admin mundeni me lan userin si tė doni) Administrator Password: testadmin Administrator Password [ Confirm ]: testadmin -------------------------------- dhe ne fund Star Install dhe nkofse nuk ka ndonje gabim do tju del Finish Install

7. Kthehuni ne ftp edhe i fshini folderat "install" edhe "contrib" Dhe forumi ėshtė gati Wink Instalimi i gjuhes Merne download gjuhen prej faqes http://phpbb.com/downloads.php me posht do tė shini SHQIP dhe download zip fajlin. Ekstraktoni zip fajlin dhe e bėni upload ne folderin ku ėshtė in instaluar forum ne shembullin tone kishe me u kan "test.com/forum/language/" dmth ktu e bani upload folderin "lang_albanian" keni kujdes mos me u kan dy foldera psh lang_albanian/lang_albanian po veq ni folder dhe fajlat me u kan ne at folder, dhe kjo kishe me u duk "test.com/forum/language/lang_albanian" dhe tash kthehuni tek Administration Panel dhe tė konfigurimi do tju paraqitet gjuha shqipe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
loqki
Administrator
Administrator
loqki

Numri i postimeve : 155
Registration date : 15/07/2008

si te hapim ni forum Empty
MesazhTitulli: si te hapim ni forum   si te hapim ni forum Icon_minitimeTue Jul 15, 2008 4:28 pm

edhe ni menyr me qel forum

ski nevoj me bo upload hiq styles ka qfare tdush veq nese don vet ja bon upload
phpbb3
hin http://www.hostingdelivered.com
bonja register te forumi
i shkrun te dhenat edhe tvjen ni email ninbox hin duhet me verifiku diqka edhe tqelet forumi
hin cp edhe bon qatdush
qe une e kom qel veq qashtu

Code:
http://alba-thugs.ne1.net/

domainin e kom mar tjeter kah !!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Musafir
Vizitor
Anonymous


si te hapim ni forum Empty
MesazhTitulli: Re: si te hapim ni forum   si te hapim ni forum Icon_minitimeSat Jul 19, 2008 6:54 am

ok bre njerii senn intyeresantt ta qelii no per kl
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Musafir
Vizitor
Anonymous


si te hapim ni forum Empty
MesazhTitulli: Re: si te hapim ni forum   si te hapim ni forum Icon_minitimeThu Jul 24, 2008 4:32 am

thnxxx falmeminderit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
*..Warr!orDeath..*

*..Warr!orDeath..*

Numri i postimeve : 135
Registration date : 25/02/2012

si te hapim ni forum Empty
MesazhTitulli: Re: si te hapim ni forum   si te hapim ni forum Icon_minitimeSat Feb 25, 2012 7:46 am

Hej loqki e hapa ni forum ama kish pun me ndreq uffffffffff 7 or po ti qojke nervat Mad
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
si te hapim ni forum Empty
MesazhTitulli: Re: si te hapim ni forum   si te hapim ni forum Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
si te hapim ni forum
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Hacking :: Tutoriales / Mesime-
Kėrce tek: