ForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Robot i cili ka qejf tė pėrkėdhelet

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Addy
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 226
Registration date : 14/07/2008

MesazhTitulli: Robot i cili ka qejf tė pėrkėdhelet   Thu Jul 31, 2008 5:45 am

Robot i cili ka qejf tė pėrkėdhelet

Shkencėtarėt nga universiteti i Bristolit kanė shpikur njė lodėr tė re elektronike tė programuar qė tė reagoj nė mėnyrė emocionale nė zėra dhe prekje nga ambienti qė e rrethon.
Heart Robot, siē ėshtė emėruar lodra, qartazi relaksohet nė prekje tė buta dhe zėra tė qetė, por kur ‘regjistron’ zhurmė dhe lėvizje tė rrepta, pulsi i rritet shpejt dhe fillon tė gjuaj me shqelma.

"Heart Robot duket si njė kombinim nė mes tė jashtėtokėsorit nga filmi ET dhe Gollumit (nga filmi Mbreti i Unazave), derisa ka madhėsi tė njė fėmije tė vogėl. Fėmijėt reagojnė ndryshe nė tė. Ose dėshirojnė ta pėrqafojnė dhe lėmojnė apo e ruajnė si tė jetė njė foshnje, e disa tentojnė ta frikėsojnė", ka thėnė Holly Cave e cila ka ndihmuar nė promovimin e kėsaj lodre.

Shkencėtarėt tė cilėt e kanė shpikur theksojnė qė qėllimi i tyre ka qenė tė vėrtetojnė ēfarė ndodhė nė rast tė ndėrveprimit emocional nė mes tė makinave dhe qenieve njerėzore.

"Ai ėshtė gjysmė robot, e gjysmė lodėr. Mund ta merrni rreth e rrotull, por ka reagime ‘tė lindura’ nė tė cilat pėrgjigjet", sqaron Holly.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://al-crew.albanianforum.net
 
Robot i cili ka qejf tė pėrkėdhelet
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Avni Rustemi ne syte e Eqerem bej Vlores
» Mentor Thaqi:P-PS (Para-PostSkriptum): Kur tė ndiqet miza nė primje, cili i arritjes nuk ėshtė fort i lavdueshėm!
» Lėvizja "Bashkohu" se ka nė qejf Skėnderbeun

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Tema te lira :: Lajme nga Bota dhe Interneti-
Kėrce tek: