ForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Tatoo mania, por femrat pendohen shpejt

Shko poshtė 
AutoriMesazh
cRackeR-Bu.RiM
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 306
Registration date : 15/07/2008

MesazhTitulli: Tatoo mania, por femrat pendohen shpejt   Thu Jul 24, 2008 5:25 am

Sipas njė studimi amerikan fenomeni i tė dizenjuarit tė trupit ėshtė nė rritje. Por rritje po shėnojnė edhe klientėt e pakėnaqur. Studimi tregon se mė sė shumti janė gratė tė parat qė pendohen.

“Body art’ vazhdon tė ketė njė sukses tė padiskutueshėm nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, ku njė i ri nė katėr vendos tė dizenjojė trupin. Por paralelisht me kėtė po ndodh edhe fenomeni tjetėr. Shumė persona rrezikojnė tė pėrdorin lazerin pėr tė fshirė tatuazhet, nė mėnyrė tė veēantė femrat.

Studimi ėshtė bėrė nga Fakulteti i Shkencave tė Shėndetit nė “Texas Tech University”, nė SHBA. Sipas tij, 80% e tė rinjve qė vendosin tė bėjnė njė tatuazh (mesatarisht rreth moshės 18-30-vjeē), shprehen tė kėnaqur, por pastaj ndėrrojnė ide pas disa vitesh.

Universiteti punoi mbi njė kampion prej 196 personash tė penduar nga tatuazhet, 130 e tė cilėve ishin femra. Pjesa mė e madhe e tyre janė shprehur nė mėnyrė ekstreme tė bezdisura nga ajo qė kishin “skalitur” vite mė parė nė lėkurėn e tyre. Aq sa ishin mundur shumė pėr t’i mbuluar, duke pėrdorur qoftė mėngėt e gjata, apo pantallonat e gjata pėr tė mos ekspozuar pjesėt e dizenjuara.

Shkaqet qė kanė detyruar tė rinjtė t’i drejtoheshin tatoo-sė, nga studimi kanė qenė nga mė tė ndryshmet; kurizoteti, tė qenit nė modė, dėshira pėr t’u ndjerė tė veēantė, ose thjesht dėshira pėr tė provuar njė eksperiencė tė re.

“Pavarėsisht se po bėhet gjithnjė e mė e vėshtirė tė takosh tė rinj pa asnjė tatuazh, kjo formė arti mund tė konsiderohet ende njė turp nė raportet sociale, veēanėrisht pėr gratė”- shpjegon Myrna Armstrong, pėrgjegjės i kėrkuesve nė Universitetin e Texasit.

Njė stil jete ndryshe, njė punė e re, ose edhe vėshtirėsia pėr tė gjetur njė veshje qė fsheh tatuazhet nė rastet zyrtare mund t’i transformojnė tatuazhet nga njė aksesor tepėr trendy nė trupin femėror nė njė shenjė jo estetike dhe tė papranueshme sipas disa personave.

E vetmja alternativė pėr momentin pėr kėto gra ėshtė pėrdorimi i lazerit, pėr tė fshirė dėshirat e sė shkuarės. (La Stampa)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://al-crew.co.nr
 
Tatoo mania, por femrat pendohen shpejt
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Marifetet qė pėrdorin femrat pė tė manipuluar meshkujt dhe shenjat e dashurisė
» Diana Bunjaku:A i dhunuan femrat gardianėt hungarez!?
» Pirro Ēako: Ju rrėfej 25 vitet me Invėn, nuk ia fal lidhjen e shpejtė me njė burrė tjetėr

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Tema te lira :: Lajme nga Bota dhe Interneti-
Kėrce tek: