ForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 »»» Letra Dashrie «««

Shko poshtė 
AutoriMesazh
cRackeR-Bu.RiM
Administrator
Administrator
cRackeR-Bu.RiM

Numri i postimeve : 306
Registration date : 15/07/2008

»»» Letra Dashrie ««« Empty
MesazhTitulli: »»» Letra Dashrie «««   »»» Letra Dashrie ««« Icon_minitimeMon Jul 21, 2008 4:06 am

Te filloj kete leter duke shprehur dashurine qe ndjej per Ty, e di se s'do mjaftoje koha per t'a lexuar deri ne fund. Me thua se me kupton, por perseri ndjej nje zbrazetire te sepakuptuares, sepse as une nuk di se cfare fjale te perdor, me cfare shkronja te shkruaj, cfare vargje te thuaj, nuk gjej dot qe ta thuan gjith kete ndjenje te nje dashurie te perkryer, fjala "te dua" sot ka humbur vleren, sepse thuhet pa mos e ndjere, thuhet per t'ia dhene tjetrit ndjenjen se e don, por zemra e thot te kunderten, une sonte s'do e perdor kete fjale, sepse kjo fjale ka vrare shume zemra, shume i ka lene te thyra, dhe do mundohem qe sonte te gjej menyra tjera qe te te jap ndjenjen se nuk te don askush tjeter perpos meje, qe nuk i nevojitesh askujt perpos meje!
Me ke munguar shume kohen e fundit, mengjeset kane aguar pa buzeqeshjen tende, pa ndricimin e syve te Tua.
Me mungon shume edhe ne keto ore te vona. Pa Ty koha nuk kalon, cdo minut percjell me kujdes e numroj minutat qe na kane mbetur per te aguar nje mengjes serisht prane teje, dhe e ndjej se nuk ka mbetur me shume, shkoi e shumta e pakta mbeti, e une tash shkoj te fje me shpejt qe te kaloje me shpejte kjo kohe, eshte kjo koha e pritjes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://al-crew.co.nr
cRackeR-Bu.RiM
Administrator
Administrator
cRackeR-Bu.RiM

Numri i postimeve : 306
Registration date : 15/07/2008

»»» Letra Dashrie ««« Empty
MesazhTitulli: Re: »»» Letra Dashrie «««   »»» Letra Dashrie ««« Icon_minitimeMon Jul 21, 2008 4:06 am

Me ket cop leter te shkruar me shum vuajtje, e kupton i dashur se sa me mungon sonte, se sa kom deshir qe te jesh afer te perkeledhja ti puthesha buzet etua qe me japin plot jet.
Jeta gjithmon te ka afruar ket une,por sonte jo jo,,nuk e di ku eshte qellimi,,apo ndoshta je tretur ne mendimet e dikujt tjeter,,apo je duke kaluar keto ore te vona me ndnje vajz qe se besoj qe te don,,apo qe te ka dasht siq te duaa dhe te kom dasht une...
Shpresoj qe me ket letren time qe po ta kushtoj ty,,te kthehesh ne kraharorin tim e te pushosh se vetem tek un jom e bindur qe e gjen qetsin shpirterore,sepse se besoj qe dikush te jep nga jeta e ssaj,siq te kam dhen une nga jeta ime.
Me mungon,,dhe permes kesaj letre shprehi vuajtjen time,,dhe ndjehem ma e qete ne shpirt.
Do te mbetesh i pa harruar i dashur,, te pret e dashura jote qe te ktheehesh i buzeqeshur pran saj dhe dije qe mungesa jote me ben te vuajj...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://al-crew.co.nr
cRackeR-Bu.RiM
Administrator
Administrator
cRackeR-Bu.RiM

Numri i postimeve : 306
Registration date : 15/07/2008

»»» Letra Dashrie ««« Empty
MesazhTitulli: Re: »»» Letra Dashrie «««   »»» Letra Dashrie ««« Icon_minitimeMon Jul 21, 2008 4:06 am

Vjeshta!!!
Pse valle kjo stin vjeshte me kujton qdo qast,qdo kujtim,qdo gezim qe kalova me ty..
shikoj gjethet siq bien ne tok,,mendoj ne vete,a thua mos ndoshta dashuria jon nje dit do te tretet siq treten keto gjethe prej kesaj peme te bukur,,,,jom e hutuar dhe vetem mendoj te kaluaren,mendoj dashurin qe ndjej per ty,,
Deshta qe permes kesaj stine te bukur te vije ndonje stin tjeter siq eshte Pranvera sepse ne at stin edhe dashuria jon me duket qe ngjallet,,siq ngjallet natyra me zbukurimin e saj,,por koot edi qe pas vjeshtes eshte shum larg pranvera por thjesht po shpresoj ne mendimet e mija,,,sepse dimri e ka rradhen te vije,,e kom frik prej kesaj stine sepse mendoj qe dashuria jon do ti perngjaj kesaj stine,,do te jet dashuri e ftoft,,
Me shpres e pres Pranveren dhe me plot gezimm se vetem kjo stin ma ngjall dashurin time qe me duket eshte ka vdesss
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://al-crew.co.nr
cRackeR-Bu.RiM
Administrator
Administrator
cRackeR-Bu.RiM

Numri i postimeve : 306
Registration date : 15/07/2008

»»» Letra Dashrie ««« Empty
MesazhTitulli: Re: »»» Letra Dashrie «««   »»» Letra Dashrie ««« Icon_minitimeMon Jul 21, 2008 4:07 am

Te pres Mi amore,,,,
Pritja gjithmon te sjell diqka,,dikuj geezim e dikuj ndoshta edhe hidherim,,,por nuk e di se qka do te me sjell muaa,qe po e pres Yllin tim qdo dit e me teper,,kaluan nje vit e gjysm qe jom bashk me ty edhe pse takimet tona kan qen te pakta,por dashuria ka qen e madhe,,sepse e verteta eshte qe ti je shum larg nga un shumm,,je ne at mergim te shkret,,
Une qdo her ndjej mungesen tende,,qdo her pres edhe them me vete kur do te kthehet i dashuri,,e ta shoh njeher fytyren e tij engjellore qe me ben shum te lumtur,,qe ndjej veten si ne parajs kur te jem afer tijj..
LUtem Zotit qe kjo pritja ime qe kom per ty i dashur,,te me sjell se paku nje fije shpres,,nje gezim sado i vogel te jet,,,vetem dua qe te shoh,,ti shoh ata syt e tu aq te bukur,,edhe te gezohem njeher ne jete dhe ta largoje prej emndimeve te mija ket pritje qe mu ka ber si hije,,edhe shpresoj qe te vjen dita e ti jap fund pritjes timee,,e qe te jetoj me ty.....?e lumtur e mbushur plot dashuri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://al-crew.co.nr
cRackeR-Bu.RiM
Administrator
Administrator
cRackeR-Bu.RiM

Numri i postimeve : 306
Registration date : 15/07/2008

»»» Letra Dashrie ««« Empty
MesazhTitulli: Re: »»» Letra Dashrie «««   »»» Letra Dashrie ««« Icon_minitimeMon Jul 21, 2008 4:07 am

Me lot nder sy me kujtohet zeri yt,fjalet e tua dhe ledhatimet e tua.
Per nje moment ndalem dhe mendoj,ku je ti tani,ku jane tani fjalet qe mi the,ku jane tani premtimet qe mi dhe??? Tani me nuk ka asgje,tani as lotet nuk pikojne,qdo gje eshte tharre qo gje eshte e vyshkur,Me nje deshperim te thelle e kap koken me duar dhe them:
Sdua ta kujtoj,zhduke o koke e mallkuar kete kujtim qe me vret ,zhduke ate qe me lendoi,zhduke ate qe se meriton ta kujtoj.
Te papriturat e jetes me sjellin ne nje varh te pakapercyeshem trishtimi.Te desha shume,te dua dhe tani do te te dua deri sa te vdes.Perse sme kupton??
Perse krenaria jote eshte aq e thelle,perse kur une te duamperse kur thua qe me don???
Jo,smund ta besoj me,smundem me ta mashtroj veten,jo nuk dua ta helmoj veten.
Mjaft ishte,mjaft dhimbje mjafat durova po po bile durova shume.Edi qe asgje ska kuptim e di qe as lotet sjane sherim .
Jetoj me ty,fle me ty,por edhe mundohem te te zhduk ty.Me kohe qdo gje kalon por dhimbjet e zemres jo askush kure nuk i sheron.dashuri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://al-crew.co.nr
cRackeR-Bu.RiM
Administrator
Administrator
cRackeR-Bu.RiM

Numri i postimeve : 306
Registration date : 15/07/2008

»»» Letra Dashrie ««« Empty
MesazhTitulli: Re: »»» Letra Dashrie «««   »»» Letra Dashrie ««« Icon_minitimeMon Jul 21, 2008 4:08 am

Nuk e kam dit cka eshete dhimbje . Nuk e kam dit qe Dashuria mundet me dhimt aq shum e ka aq fuqi te madhe . Shum persona kan ne jeten time dhe shum i kam lendua ato .
Asnjehere me pare nuk e kam kuptu . Kan qene shum te cilet me kan lutur per dashuri,kan qajtun,kan qene te lenduar , por asnjehere nuk e kam ditun se sa shum dashuria dhemb. Nuk jam barazu me fjalet e tyre dhe te lotve , veq pa dije i kam shkelur.
Kur me thojshin se ndjejn dhimbje nga mbrendsia e cila dhibmje ngadal po i mbyt un gjithmon kam mendua qe eshte krejt ajo ren dhe Dashuria nuk te dhemb aq shum. E kam ditun qe askush nuk mund te jep krah por asnjehere nuk kam mundur ta kuptoj qe mundesh ta ndjesh at dhimbje.
Deri nje dit . Diten kur ti shkove . Ditet e para nuk kam ndjer aq dhimbje se kam pas shpres qe me kthehesh. Kam prit nga dita ne dit e kam besuar qe ke me mu kthye qe gjithmon me ke folur qe me don edhe un te kam besua. Eh nuk e kam mendua qe dashuria jote aq leht ka kalua e me ke harua. Nuk kam mendua qe nje jav e ndarjes ka me prish nje vit qe kemi kalua bashk . Por ty me nuk ishe . Nuk u ktheve dhe nisa ta kuptoj se krejt ka mabruar ne mes nesh. Atehere filloi shum te dhemb . Ndjeja dhimbje te madhe ne gjoks te cilen nuk mundesha me kontolu.
Ndjeja nje shprazetin ne mua dhe deshir te flakt e te madhe veq edhe njehere te te shoh edhe pse me nuk jam e jotja.
Eh qe tani kam nis te kuptoj krejt ato qe me kan folun qe dnejn dhimbje . Akush nuk mund ta kuptoj deri ati qe ti ndodh. kam ndjer dhimbje qe mbyt krejt ne mua , shbimje qe me qon veq ka vdekja , vdekje e nje trupi te vajze e ciles shpirti i ka vdekun kah moti. A cka eshte ai trup pa shpirt ? E vetmja qe me ndalouna isht dashuria e prinderve te mi e cila un kam qene e vetmja gje ne jeten e tyre e nuk kam mund at me ua mar. Kam qene te rezikoj veten dhe te jetoj ket jete pa ndjenja veq prinderit e mi te jen te gezuar.
Kam jetuar ne fer. Secila dit me ka nis me mendime tek ti e ka perfundua ne lot per ty. Kam humbur krejt deshiren per gjithcka ne jet. Kam dalun me shoqeri shum me kan folur qe me gjej ndonje qe mund te me ndihmoj e me te haru , por asnjeri nuk ka mundur te mendoj edhe tek ne mendje nuk mund te jem me ndonje tjeter . Te kam dashur vetem ty e cdo nat jam lutur per kthyerjen tende. Shpresa gjithmon ka qen ne mua shrpresa e cila linde cdo dit, a vdiste cdo mbremje per qe kam ditur qe edhe nje dit kaloi pa ty. Me ka mbetur krejt ajo lidhja me ty , e qeshura jote, buzet tua , duart tua , qe gjithmon me ke be te gezuar . Por kam shku perpara . Deri ne at dite kur te pash ty dhe at tjetren , deri ne diten e marteses . Erdha me te pa edhe pse ka dhimbt qe asnjehere perpara por e durova at dhimbje .
Ishe aq i bukur . Shiqova ne ftyren tende duke kerkua shenja te dhimbjeve por nuk i pash . Pash vetem te qeshur qe gruas tende i ndihmoje me dal nga keri . Qe deri tash kuptova qe mes nesh ka mar fund . kuptova qe me kur nuk do te jesh i imi . Ti tani i takon asaj , gruas e cila asnjehere nuk do te mund te te dashuroj siq te dashuroj une. Ne at mbremje krejt bota u bermbys ndjeja qe eshte fundi i botes dhe bi ne grop prej te ciles nuk ka kthim . Edhe vet nuk e kam dit se si e kam perjetu at dit , dhe gjith ditet tjera qe kam mendua ne ty dhe ne gruan tend , duke ditur qe tani asja ja jp krjet mua qe mi more qe un asnjehere me nuk do ti kem.
Por ja ende jetoj ende jam ketu , jetoj ne te kaluaren qaj per dashurin e shkruaj per ty ne njerin kush pa drejtesi me denoj me denim me vdekje edhe pse e di qe ti nuk ke me lexu ket leter ketu por ti edhe pse nuk je me mua gjithmon do te jesh ne zemren time .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://al-crew.co.nr
cRackeR-Bu.RiM
Administrator
Administrator
cRackeR-Bu.RiM

Numri i postimeve : 306
Registration date : 15/07/2008

»»» Letra Dashrie ««« Empty
MesazhTitulli: Re: »»» Letra Dashrie «««   »»» Letra Dashrie ««« Icon_minitimeMon Jul 21, 2008 4:09 am

-----------------------------------

Gjithmon kam dashur qe ta them
Por nuk di si ta them
Ata them apo mos ta them
Se baba dimri nuk egziston.....

-----------------------------------


Enderroj tė paprekshmen
enderroj pėr dike
enderroj p er dicka enderroj pėr njė bukuri me
tė cilen jam dashuruar
enderroj pėr paprekshmerine
qe me rri pran por qe e kam lerg dhe se prek dot .

-----------------------------------

Sikur tė vdes dhe tė rilind
perseri un do jem pėr ty
dhe vetem pėr ty

-----------------------------------

nuk jam poet
qka shkruej poezi
po jam njė djal
qka po vun pėr dashuri.

-----------------------------------

A e din sa shum tė du
Ni roman ta kisha shkru
Ne shtyp e kisha botu
Ne biblotek e kisha dergu
Fmit ton e kishin lexu
Kishin pyt kush e ka shkru
Babi Mamit ja ka kushtu.

-----------------------------------

Disa her ne ender buzet ti kam puthur
Dielli me ka gjetur pėr ty duke u lutur
Do ta kisha fal gezimin e ksaj bote
Vetem qe ta dija a jam sonte endrra jote.

-----------------------------------

Me prit sonte n'enderr do tė vi
Por mos u tremb flej perseri
Zdo tė trokas ne der as zdo tė zgjoj
Do tė puth leht dhe prap do tė shkoj.

-----------------------------------

O mesazh i bukur shko ku t'them un
Nese e gjen n'gjum puthe niher shum
Nese e gjen t'zgjuar tregoj se nte jam duke menduar.

-----------------------------------

ama t'puth ama t'prek..un pėr ty po du me dek..
hajde afromu ngat...tu met pas ngat nat pernat..
buzet mi ki qershi..ti je pėr mu e un jom perty

-----------------------------------

Ndjehem quditshem...
Me duket se qdo ditė tė jetes sime e kam kaluar me ty.
Kam ndjenjen se tė kam prane,kam ndjenjen se ti ende po me mbron pertej asaj
largesie tė pafund.
Une ende po jetoj me ty,por nuk e di a po jeton edhe ti me mua....
As drita e diellit nuk mi ka verbuar syte sa mi ka verbuar shkelqimi i syve
tė tu.
Ah!!!!
Sa me mungon ai shkelqim.
Me mungon aq sa me mungon ti.
Nese dashuria ėshtė kaq e qmueshme pse Zoti e nderpreu ate.
Me mungon zeri yt engjellor
Kam shum nostalgji pėr aromen e lekures tande,me shumė se qdo gje me mungon
ajo
Sot ndihem quditshem,sepse kam gabuar shumė here me ty.
tė kam bėrė tė ndihesh keq,e pėr qudi asnjehere nuk jam penduar me shumė se
sot,dhe sot me shumė se kurre po ndjej nostalgji pėr Ty......
tė humba pėr gjithmone por ende e ndjej pranin tende tek une.

-----------------------------------

U NJOHEM ME njė VESHTRIM,
U MIQESUAM ME njė PUTHJE,
U ENDEM NE VORBULLEN E DASHURISE
SI DY tė VERBER...
U DASHURUAM.
JETUAM tė LUMTUR pėr njė CAST,
VETEM pėr njė CAST...
U NDAME ME njė PUTHJE...

-----------------------------------

Puthjen qe ta dhurova/Ti me tė jeton/
Dhe shpreson e shpreson....njė puthje tė tille shpirti yt prap ta perjeton/
Puthje qe tė shkrin dale ngadale/Puthje qe tė jep njė dridhje/
Ty tė mesova se si tė puthesh/Ngase nuk i kishe me puthje as 2 lidhje

-----------------------------------

U NDAME ME njė PUTHJE.
VETEM pėr njė CAST..
JETUAM tė LUMTUR pėr njė CAST,
U DASHURUAM.
SI DY tė VERBER...
U ENDIEM NE VORBULLEN E DASHURISE
U MIQESUAM ME njė PUTHJE,
U NJOHEM ME njė VESHTRIM,

-----------------------------------

Puthja ne dore=adhurim
puthja ne faqe=dua tė jemi vetem shoke
puthja ne qafe=kam nevoj pėr ty
puthja ne buze=tė dua ( dashuri )
puthja ne vesh=tallje
puthja ne ndonje vend tjeter=le tė mos kalojm larg njeri tjetrit
shikim ne sy=puthme
luajta me floket=smund tė jetoj pa ty
duart ne belin tand=tė dua aq shum sa ste le dot tė ikish.

------------------------------------

Kam deshir tė shof me sy,
qe gjithmon tė jam me ty.
Kam deshir ty tė takoj,
vetem ty tė dashuroj.
Kam deshir prap e jotja t`jam,
se pa ty asgje nuk kam.
Kam deshir dhe njė qellim,
bashk me ty t`jam gjer n`amshim...
Sa yje ka nata nuk mund ti numroi
sa tė dua zemer nuk mund ta besosh
ket dashuri mos ja trego as kujt
se zemra ime nuk i takon gjithkujt.
Sikur qelli tė ish letėr
dhe deti tė ishtė bojė,
nuk do shkruaja azgjė tjetėr
vec se ty i tė dashuroj
E di Qdo gje ėshtė KoT
Por Un Ty SmunD tė HaRoJ "TĖ DUA

------------------------------------

Shi apo lot ?
Ndoshta pėr ty qava kot
Ndoshta qaje ende pėr ty
Ndoshta sepse Zemra me esht thy
Eci neper eresire
Skam asgje vetem njė deshir
tė tė shoh edhe niher
tė tė puth si ngaher
tė tė shtrengoj dhe tė ledhatoj
tė tė shikoj dhe tė perqafoj
Por prap un ne vetmi
Lot apo shi ?
Loti im esht fshehtesi
Diqka i fsheht pėr dashuri
Shiju esht i lirė
Bjen dhe ndalet me deshir
Loti pikon dhe sdin tė ndalet
Kjo vetem nga zemra nvaret
Sa e bukur qenka Bota
Kur tė jesh ti ne vetmi
Por sa e poshter ishte Bota
Kur tė bijesh ne dashuri
Po ende pergjigjen smun ta gjej
Sdua veten ta genjej
Prap un shetis ne vetmi
Qfar esht kjo qe rjedh nga faqja
Lot apo shi ?
tė lutem zot ti me ndihmo
Nga kjo smundje me shero
Jo smundet smundje kjo tė jet
Kur zemren tende tjetri ta ket
Kthema Zemren
Kthema lumturin
Edhe Buzeqeshjen
Edhe Ardhmerin
Kthema Shpresen
Edhe Jeten
Kthemi tė gjitha qe mi more
Dhe meri tė gjitha qe mi solle
Ende un jam ne vetmi
Ende nuk e di
A esht LOT APO SHI ???

--------------------------------------

po ecnim ne rrugen e lagur
ndoshta nga shiu i loteve tane
sa shum me mungon sot kjo rrug
aty ku u njohem dhe u ndam

ne rrugen tone tė dshur
une erdha perseri
ish mbush me gjethe tė verdha
sa e zbrazet mu duk ajo pa ty

as pema se dashka me gjethen
pameshirshem i rrezoi mbi toke
se di pse me erdhi kaq keqe
me shiun edhe une derdha lote

--------------------------------------

Mu perzi Loti me Shi,
E hupi Gjelpimin e Ti,
Pa deshir Loti me Pikonte,
E Mashtroj Zemra se e Donte,

Edhe Zoti ma pav Dhimbjen,
E nĀ“shoj Shiun e Mumurimen,
E nĀ“shun Lotin Syt e Mi,
Mu lag Ftyra si me ra Shi.

--------------------------------------

Vaji i BilbilitNje bilbil i bukur
shum nete po kendon,
dashurin e humbur
me lot po e vajton,

ai bilbil i bukur
me ze qe po qane
ndarjen e tė dashures
me lot po e lan,
at bilbil te gjor
ska me kush qe e ngroh,


plaget e tij ne zemer
ska kush ja sheron,
ai bilbil nga dal po deshprohet
zemra e tij edhe nga dal po coptohet,

vajto bilbil vajto
per fatin tend tė zi
se edhe mua me ngjau
e njejta " Tradheti "

-------------------------------------

Mos e zemero buzen
Qė vec ty tė qeshi
Mos e mundo zemren
Qė vec ty tė deshi
Mos e mbush me lot
Syrin tim tė zi
Mos e braktis ti mos
Kėtė DASHURI

-------------------------------------

Ku je e ku tė kam
Kur tė duhem ku jam?
TI je ne shpirtin tim
Ne zemren time
Aty ku askush gjer sot ska mund tė hyj

-------------------------------------

AH UNE E MJERA
SHUM VUAJTJE PO HJEK
DJALIN qė E DO ZEMRA
NUK MUNDEM AS TA PREK

-------------------------------------

NE SYTE E MI
MBET vetėm njė LOT
tė TJERET U DERDHEN
NEPER kėtė BOTE

URIME DHE SHUM FAT
NE JETEN E RE
GEZOHU TI ,SE MUA
ME MBULUAN ME DHE

KUR JAM e VETMUAR
VEc NE TY MENDOJ
S'DI A KAM tė DREJTE
APO PO GABOJ

SIKUR RRJEDHE LUMI
MUA ME RRJEDHIN LOT
PSE NA U NDANE ZEMRAT
NUK PO E KUPTOJ DOT

ATE ditė KUR MBI TRUPIN TIM
tė FILLOJ MBULIMI ME DHE
ME ZEMER tė LUTEM MOS ME QAJ
POR FILLOJE njė jetė tė RE

QKA tė SHKRUAJ
KUR SKAM ME fjalė
NUK KAM AS ZEMER
SE GJITHA TI KAM FALE

AJO DASHURIA
qė I PATA BESUAR
NE THELLESINE E TOKES
MU ME KA MBULUAR

TREGOJU tė GJITHEVE
SI ėshtė E VERETETA
THUAJU SE pėr TY
MUA ME SHKOJ KJO JETA

ERDHI DITA tė NDAHEMI
fjalė E FUNDIT E VESHTIRE
JO NUK KAM ZEMER i DASHUR
ME tė THENE LAMTUMIRE.

--------------------------------------

Eci Rruges tuj Mendu,Kerkush sem don qysh e Du,
Kerkush spo don mem Kuptu,
Sjam ka di mu ba Rahat,
Don mem kap ne Zemer Infrakt

--------------------------------------

TREGOJU tė GJITHEVE
SI ėshtė E VERETETA
THUAJU SE pėr TY
MUA ME SHKOJ KJO JETA

--------------------------------------

Oh Moj Vajz?!
Jam met si njė Pik? Uj? ne Deg?,
Ashtu si pa ty i Mjer?,
Dot? mundohem tė mos t`lendoj,
Dashurin tane e Kerkoj,
Se keshtu nuk shkon ma Jeta,
Po e provoj me Fjal t`leta,
tė DUA qe BESA.

--------------------------------------

U k`naqem ne Gyrbet,
Kem ba Pare ah mos Vet,
Tuj ble BMW_eja,
Sillem pshtjillem k`nena Anena,
Jem bas i Shtaz T`egra,
S`dim qa asht Nera qa asht Feja,
Gati kem harru me Fol Shqip,
S`ka dert ja futim Gjermanisht,
Ja bajm ``Was du Sagen``,
Harrum Traditat, harrum Marren,
Nuk dim qa asht Respekti,
Hahem,Shahem Rrehem nermes Veti,
Tash spo di qka me ju Than,
Jena shkep n`kater An,
Veq mane n`mend ju Gjithmon,
Shqiptar nuk ka mat mir se Vendi JON.

--------------------------------------

Po pi Duhan sukur mem pas Dek Dikush,
Sukur une nuk tė don Kerkush,
Mir set Pava,
Keq se u n`dava,
Pse m`bani Nana,

N`reze t`hanes po tė Sho,
Nuk t`harroj jo jo,
Jam si Ujt?,
Kat shkon kam met Rujt,
Ishalla Zoti e ka Shkrue,
Ne ty me u Dashurue.

--------------------------------------

ERDHI DITA tė NDAHEMI
fjalė E FUNDIT E VESHTIRE
JO NUK KAM ZEMER i DASHUR
ME tė THENE LAMTUMIRE.

--------------------------------------

tė Dua
tė dua sa ēmenduria!
tė dua me shumė se gjithesia!
tė dua tė me besosh!
tė dua qe tė me dashurosh!
tė dua nen henen me vezullime!
tė dua nen dritat me shkelqime!
tė dua me ndjenjen me tė madhe!
tė dua edhe me merzi apo halle!
tė dua sa kurre s'ta them dot!
tė dua me shumė se ēdo gje ne bote!
tė dua me ēdo dashuri!
tė dua vetem ty tė dua, tė dua kaq shumė!
tė dua pafundesisht si njė rryme

sepse vetem me ty ne kete JET ........ une mund tė jetoj!
tė dua dhe pėr ty Enderroj!
tė dua, por edhe tė adhuroj!
tė dua sepse me do edhe ti!
tė dua o e vetmja imja dashuri

--------------------------------------

Kur t`mi puthsh Buzt e Mija,
Ather e kupton se ?ka asht Dashurija,
I lutesh Zotit kurr mos mu n`da,
Ke mem lyp gjdo Dit? mem Pa,
Tuj mendu pėr mu Dit e Nat?,
T`doket Dita 1 Sahat?

--------------------------------------

Ja nisa ty Zemer diqka met Shkrua,
Boja Lapsit mu Hargjua,
E preva Gishtin dhe Vazhdova,
Me Gjak e Lot e z`bukurova,

--------------------------------------

Kur mendoj un pėr Ty,
Po me mushen me lot k`ta dy Sy,
Me jetu pa ty nuk ish Kullaj,
Po shkruj dhe po Qaj,

--------------------------------------

Shum po kam qef me ty me Nejt,
Ti pėr mu je si Shejt,
Je pėr mu si Flaka Qirit ne Errsi,
Si i Burgosuni ne Liri,

Me pik t`fundit t`gjakut po e m`baroj,
Dhe njė Deshir po ta Plotsoj,
Lexoj ket Poezi dhe Mendo,
Un jam aj qe po e kėrko.

--------------------------------------

Kjo Bot ish e Madhe,
Kish Njerz Tyliqfare,
N`daq t`bardh n`daq t`zi,
Do t`mir e do t`kqi,

--------------------------------------

Ka t`shkojsh Shqiptar,
Krejt Boten dojm me Marr,
Si Popull Shqiptar zor me Gjet,
Jam Krenar Metvertet,

--------------------------------------

Si mat Vjetrit ne Ballkan,
Na paten Inatin e t`bashkum nuk na Lan,
Por Shqiponja shkon e Vjen,
E kshtu t`ndam nuk na Len,

--------------------------------------

Por Shqiptari k`ta e Din,
Duhet edhe pak Durim,
Her do kurdo Shqiponja Sulmon,
E kret Trojet tona i Bashkon,

--------------------------------------
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://al-crew.co.nr
cRackeR-Bu.RiM
Administrator
Administrator
cRackeR-Bu.RiM

Numri i postimeve : 306
Registration date : 15/07/2008

»»» Letra Dashrie ««« Empty
MesazhTitulli: Re: »»» Letra Dashrie «««   »»» Letra Dashrie ««« Icon_minitimeMon Jul 21, 2008 4:11 am

Njė mesnatė i trishtuar, po mendoja
I drobitur i dėrrmuar
Dhe qėndroja mbi njė vėllim tė harruar,
Me kokėn mbi tė.
Njė trokitje kam dėgjuar, njė goditje shumė
Tė lehtė.
Qė ishte gati nė tė shuar te dera, pėrmbi tė.
Ndonjė vizitor troket te dera, po mendoja
Pėr kėtė
Kjo do tė jetė, asgjė mė.
Ah e kujtoj mirė, atė natė dhjetori krejt tė nxirė.
Thėngjijtė duke u shuar, hijen linin dhe terr
sillnin nė ēdo orė.
Isha nė ankth tė vinte dita, mė kot gjithė natėn
Prita.
Qė librat tė qetonin plagėn pėr tė dashurėn
Lenorė
Vajzėn rrezezjarrtė qė nė qiell quhet Lenorė
Po nė tokėn tonė, pa emėr pėrgjithmonė.
Perdet e purpurta, tė lehta, prej mėndafshi,
me fėshfėrimė,
Po me futnin drithėrimė qė s'e kisha ndjerė
kurrė, si atė.
Kur zemra dridhej krejt, qė tė ishte mė e qetė, i thoja se njė mysafir, kėrkon tė vijė tek unė,
tashmė.
Ndonjė vizitor pa shpresė, kėrkon tė hyjė
tek unė tashmė.
Kjo do tė jetė, asgjė mė!

Ndėrkohė mora zemėr, tė mos prisja asgjė
tjetėr.
Dhe i thashė: "Zot a zonjė s'e dėgjova atė
zhurmė.
Atė trokitje aq tė lehtė, po dremisja krejt i
qetė.
Kėrkoj tė falur, qė nė fillim asgjė s'dėgjova
unė"
Pas kėsaj i tronditur, i habitur, derėn hapa unė.
Errėsirė, asgjė mė shumė!
Po vėshtroja i hutuar, nėpėr drithma i tmerruar.
Po dyshoja, ėndėrroja, ē'tė ishte ajo zhurmė.
Shihja ėndrra qė askush s'i kishte parė, nė
qetėsinė e heshtur nga ē'do anė.
Veē njė tingull kisha ndjerė, qė e thoja si nė
gjumė,
Dėgjoja Lenorė, si jehonė-zhurmė, qė e
pėshpėrisja i pėrgjumė.
Vetėm kaq, asgjė mė shumė!
U ktheva nė dhomė, me shpirt tė pėrvėluar,
i hutuar
I shqetėsuar, befas trokitje mė tė fortė dėgjoj
unė.
Nė dritaren mbyllur mirė, po troket ky
fatnxirė,
Do vėshtroj, qė tė gjej kush e solli kėtė
zhurmė,
Ta zgjidh kėtė mister, tė qetėsohem nga
kjo zhurmė.
Ėshtė era, asgjė mė shumė!
Dhe s'e zgjata, dritaren e hapa, me flatra plot
me pende,
Hyn njė korb si i shenjtė, hijerėndė pa thėnė
asgjė,
Pa qėndruar, si njė zot a zonjė, i lashtė si
atėherė,
Mbi njė bust Palade pėrmbi derė, pa bėre gjė.
Ulet nė tė, pa njė zhurmė, pa kėrkuar tjetėr gjė.
Vetėm ulet, asgjė mė!
Ky korb plot shkėlqim, solli gaz nė tmerrin
tim,
Nga kjo pamje kaq krenare qė e mban
korbi me zor,
"E shoh qė tė kanė qethur, po nuk je zog
i trembur,
Pa ma thuaj korb i zi, emrin tėnd mbretėror
Nė brigjet e nxira tė Plutonit, ku je zot
mbretėror. "
Kėrret korbi "Nevermore"
Mbeta krejt i habitur kur dėgjoj tė ketė
thėrritur,
Korbi fjalė qė dridhen brenda nė kraharor.
Askush nuk mendon tė dėgjojė zog tė zi, qė
flet si njeri
Dhe kėrret pa pushuar, i tmerruar mbi bustin
skulpturor,
Me zė kėngėtor, pėrmbi bustin skulpturor.
S'e ka emrin "Nevermore"
Ky korb kaq krenar qė rri vetmitar, vetėm thotė,
Ato fjalė, qė i solli nėpėr botė, nė acarin dimėror.
Ato vetėm ka nė shpirt, vetėm ato pėshpėrit.
Po do tė ikė nė agim, tė mė lėrė tė pashpresė,
nė terror.
Si tė tjerė do tė shkojė, qė tė mbetem nė terror.
Kėrret korbi "Nevermore"
Tashmė i trembur nėpėr natė, qė qetėsia u
prish prapė
S'ka dyshim me vete thashė, qė ky korb
pa humor.
Kėto fjale vetėm di, kėtė refren kaq tė zi.
Ndonjė zotėri i shkretė, ia ka thėnė atė prorė,
Dhe tani, mbushur me melankoli, korbi thotė
prorė.
Vetėm "Never, nevermore"
Ai vazhdonte atė avaz, dhe nė fytyre mė sillte gaz.
Njė kolltuk qė ngjallte shumė kujtime, nė kėtė orė.
E ēova para derės sime, i zhytur nė ėndėrrime. Kėrkoja tė mėsoja, ē'do tė thotė ky korb-horr.
Ogurzi, i drobitur, i vrenjtur, faqezi,
ky korb-horr.
Me kėrrkėrimėn "Nevermore".
E vėshtroja si i ngrirė, i zhytur nė mendime,
Korbi me sy prej vetėtime, nė dritėn e pėrkorė.
Po e digjte zemrėn time, mbi mbulesėn kadife,
Qė njė llambė e ndrinte atė atje me ndriēim
shkėlqimor,
Nė ngjyrėn vjollcė thosha: ajo nė ndriēimin shkėlqimor
S'do tė ulet "Nevermore"
Papritmas kisha ndjerė, njė arome, njė si erė,
Qė njė engjėll e kish sjelle me temjanin mbretėror.
Me tingėllima, po pa u dėgjuar, mbi qilimin
pushmbuluar.
Fatkeq, zoti nepenthė tė ka sjellė dhe lėng qiellor,
Lenorėn tė harrosh, pra pije tashmė lėngun qiellor!
Kėrret korbi "Nevermore"
Profet thirra shpirtnxirė, zog a djall i pamėshirė,
Po profet je, ndonėse tashmė ke nur djallėzor.
Je i trishtė, po i patrembur, ke ardhur ti tani,
Nė kėto brigje me vetmi dhe magji, nė shpirtin e gjorė,
Ne Galad a ka balsam tė qetojė zemrėn e gjorė.
Kėrret korbi "Nevermore"
Profet thirra shpirtnxirė, zog a djall i pamėshirė,
Po profet je, ndonėse tashmė ke nur djallėzor.
Pėr kėtė qiell dhe pėr kėtė zot, qė tė dy
i falemi sot,
Thuaji shpirtit a do tė gjejė kur tė shkojė
nė qiellin engjėllor,
Vajzėn rrezezjarrtė qė quhet Lenorė nė qiellin
engjėllor.
Kerret korbi "Nevermore"
Le tė jetė kjo tingėllimė pėr ndarjen tonė,
thirra nėpėr dhomė.
Shko pėrsėri, te Plutoni sterrė i zi, nėpėr terrin
shkėmbor.
Pendė ti mos lėr asnjė, mos mė mashtro mė.
Lėre bustin ti tani, tė jem nė vetmi,
ti korb - horr,
Hiqe sqepin nga zemra ime, hiqe formėn
e mallkuar o zog - horr!
Kėrret korbi "Nevermore"
Dhe mbi bust qėndron pėrherė, pa lėvizur
korbi sterrė.
Mbi Paladėn ngjyrėzbehtė, me vėshtrimin
tmerr - terror,
Qėndron i hutuar, me sy tė pėrvėluar, duke ėndėrruar.
Dhe drita qė mbi tė bie, lėshon poshtė njė si hije, me valėzim drithmor.
Dhe shpirti qė mė mori theror, nė valėzimin drithmor,
S 'do te ngrihet - nevermore.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://al-crew.co.nr
cRackeR-Bu.RiM
Administrator
Administrator
cRackeR-Bu.RiM

Numri i postimeve : 306
Registration date : 15/07/2008

»»» Letra Dashrie ««« Empty
MesazhTitulli: Re: »»» Letra Dashrie «««   »»» Letra Dashrie ««« Icon_minitimeMon Jul 21, 2008 4:12 am

O mik, i dashur mik!
I sėmurė tashmė lėngoj!
Nuk di, kjo dhimbje nga vjen,
Era kudo fishkėllen.
Mbi fushėn e zbrazėt gjėmon!
Si lėndinat bari nė shator,
Trurin alkooli pushton!
Veshėt nė kokė mė tunden,
Si krahė zogu nė fluturim
Koka nga qafa kėrkon tė shkėputet.
Tė rrijė mė, s'ka durim.
Njeri i zi!
Njeri i zi!
Njeri i zi!
Nė shtrat je ulur tani
Njeri i zi!
Dhe gjumi s'mė vjen nė sy.
Njeriu i zi!
Sjell njė libėr - ēudi
Dhe ulet tek unė, aty
Si mbi njė murg tė ngrirė
Lexon dhe psherėtin
Pėr njė rrugaē qė s'ka nder
Dhe mall nė shpirt tė sjell
Njeri i zi!
Njeri i zi!
Dėgjo, dėgjo!
Mė thotė ai.
Nga libri mėso
Planet e ėndrrat, qė ky njeri
Pati aty!
Ku sharlatanė ka plot,
Nė atė vend-neveri.
Por dėbora nė kėtė vend tė zi,
Nė dhjetor shtrihet, plot bardhėsi.
Dhe tufanet qė fryjnė,
Sjellin gaz-lumturi
Horr i poshtėr, ish ky njeri,
Po prapė, lezet kishte plot.
Nga soji mė i mirė qė ka kjo botė.
Ishte i hijshėm,
Madje dhe poet
Mė i fuqishėm se
Njerėzit e tjerė.
Njė farė gruaje
Mbi dyzet vjet
E quante tė ndyrė. Po,
E kish miken e vet.
Njeriu i shkathėt
Ėshtė i lumtur,
Thotė ai.
Po kush e di,
Ai qė nuk ka shkathtėsi
Nuk ndjen lumturi.
Nėse guxim do tė kesh
Gazin e jetės, patjetėr do tė gjesh.
Nė shi dhe furtunė,
Nė dallgėt e jetės
Kur halle ke shumė
Qesh...dhe patjetėr,
Gėzimi vjen prapė
Ky ėshtė arti mė i lartė.
Njeri i zi!
Qėndro tani!
Ti s'ke mėsuar vėrtet
S'je zhytės qė futesh nė det.
Ē'mė duhet mua tė di,
Pėr njė skandaloz poet,
Tė lutem ik dhe shko
Njė tjetri ia thuaj kėto!
Njeri i zi!
Vėshtron me neveri.
Sytė tashmė ia mbulon
Njė vrer qė jeshilon
Sikur do tė mė thotė
Qė jam horr dhe kusar.
Qė vetė vjedh nė kėtė botė.
Pa turp, ē'ka tjetri ia marr.
O mik i dashur mik,
I sėmurė tashmė lėngoj,
Nuk e di kjo dhimbje nga vjen,
Era kudo fishkėllen,
Mbi fushėn e zbrazėt gjėmon.
Si lėndinat, bari nė shtator,
Trurin, alkooli pushton.
Nata krejt e acartė
Udhėkryqi i heshtur qėndron,
Dhe unė i vetėm n'dritare
As shok, as mik nuk kėrkoj.
Stepa krejt e mbuluar,
Me pluhur tė butė, gėlqere,
Drurėt nė kopsht kanė qėndruar
Tė heshtur, si kurrė ndonjėherė.
Tutje-tėhu dėgjohet,
Njė zog i orėve tė liga
Dhe drurėt - kalorės marrin,
Trokthin e ēmendur, nga frika.
Po ja, duket njeriu i zi,
Ulet nė kolltuk pėrsėri,
Cilindrin nga koka e heq,
Kostumin me forcė zbėrthen.
Dėgjo! Dėgjo!
Po gėrhet ai.
Mė afėr mė vjen
Tė mė shohė mė mirė
Dhe vazhdon:
Nuk kam parė njeri, mė tė poshtėr se ti
Qė pa gjė pa shkak
Tė rrijė nė gjumė, ēdo natė.
Ndoshta i gabuam jam!
Shih si duket lart hėna.
Pra lėri o mik, kėto gjėma
Lėri proēkat mėnjanė.
Ndoshta tashmė ajo vjen.
Me shalat tamam si kėrcu.
Dhe ti fillon e lexon
Vjershat qė shkruan kėtu.
Ah! Sa i dua poetėt!
Kėdo ata e zbavitin.
Sa herė takohen me njerėzit,
Avazet e tyre nisin.
Njė vajze fytyrėn me prenka
Poeti me flokė tė lėshuar
I flet pėr botė tė tjera
Pėr epshin qė s'ka tė mbaruar.
Nuk e di, aspak s'e kujtoj
Atje diku nė njė fashat
Jetonte njė djalė nė kalugė
Apo ndoshta, ish nė Rjazan.
Tashmė akoma s'e di...
I kishe sytė e kaltėr.
Dhe flokėt tė verdhė flori.
U rrit,
I hijshėm,
Madje dhe poet,
Mė i fuqishėm
Se njerėzit e tjerė.
Njė farė gruaje
Mbi dyzet vjet,
E quante tė ndyrė. Po,
E kish miken e vet.
Njeri i zi!
O mik i ndyrė
Fama jote tani
Kudo ka hyrė
Kėtė famė e ke ti,
Njeri i zi!
Me tėrbim i sulem,
Me bastun e qėlloj
Nė fytyrėn e poshtėr
Dhe krejt e dėrrmoj.
Hėna tashmė ka vdekur
Nė dritare zbardh agimi
Ah! Moj natė,
Natė e tmerrshme trishtimi!
Me cilindrin nė kokė qėndroj,
Askush nuk ėshtė me mua
I vetėm jam
Para pasqyrės, qė kam copėtuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://al-crew.co.nr
cRackeR-Bu.RiM
Administrator
Administrator
cRackeR-Bu.RiM

Numri i postimeve : 306
Registration date : 15/07/2008

»»» Letra Dashrie ««« Empty
MesazhTitulli: Re: »»» Letra Dashrie «««   »»» Letra Dashrie ««« Icon_minitimeMon Jul 21, 2008 4:12 am

Shpesh kujtoj njė qytet tė bukur,
Qė ndodhet te bregu nė det
Shpesh atje nė ėndrra pėrkundur,
Nė rrugėt e dashura nė qytet
Mė kujtohet rinia dhe gėzimet e saj,
Njė kėngė e Leplendit kėnduar me zjarr.
Ajo mė thotė prapė, pėrherė:
"Dėshira e fėminisė, ikėn si erė,
Kujtimet e rinisė, nė shpirt janė thellė".
Hijet e pemėve para syve mė rrinė
Duket sikur ngadovezullojnė
Dallgėt dėgjoj, nė detin - oshėtimė,
Ishujt Hesperajde qė mė thonė
Pėr ėndrrat e bukura qė ndrijnė si ar.
Ajo kėngė e vjetėr mė djeg si zjarr.
Ajo drithma mė fut kudo, pėrherė:
"Dėshira e fėminisė, ikėn si erė,
kujtimet e rinisė, nė shpirt janė thellė".
Kujtoj sorkadhe dhe zogj tė harbuar,
Dallgė deti qė sjellin gėzim.
Detarė spanjollė mustaqembuluar,
Bukurinė e anijes qė ėshtė nė lundrim.
Magjinė e detit me ngjyra si ar, Magjinė e kėngėsplot afsh e zjarr
Atė kėngė e kujtoj pėrherė:
"Dėshirat e fėminisė, ikėn si erė,
kujtimet e rinisė, nė shpirt janė thellė".
I kujtoj dallgėt qė sulen nė det,
Fortesėn mbi kodėr qė rri mėnjanė.
Krisma gimi qė rrahin nė breg,
Qė mbushin hapėsirėn nė ēdo anė.
Mbrėmjet e bukura me ngjyra si ar,
Melodinė e kėngės kur merrte zjarr
Ajo dhe tashmė mė rrėnqeth pėrherė:
"Dėshirat e fėminisė, ikėn si erė,
kujtimet e rinisė, nė shpirt janė thellė".
Kujtoj gjithmonė betejat ditė e natė,
Gjėmime lufte si dallgė - tėrmet.
Kapitenė tė vdekur, luftėtarė pa jetė.
Nė varret qė shohin vetėm det.
Tashmė valė ka nė ēdo an'
Dhe ajo kėngė vajtimi thėnė me zjarr
Me drithma mė thotė pėrherė:
""Dėshirat e fėminisė, ikėn si erė,
kujtimet e rinisė, nė shpirt janė thellė".
Era rreh mbi kupola gjethesh tė blerta,
Hije tė zymta ka nė Pyllin e Drerėve
Miqėsi tė lashta dhe dashuri tė vjetra,
Njė kėngė sabati qė shkon drejt qiejve.
Qė kėndohej me mall nė ato an'
Mė kujton vargje me push dhe me zjarr.
Melodia e tyre mė ndjek pėrherė:
"Dėshirat e fėminisė, ikėn si erė,
kujtimet e rinisė, nė shpirt janė thellė".
Kujtoj shkėlqime dhe trishtime qė vijnė,
Nė mendimet e fėmijėve tanė nė shkollė
Heshtjen dhe kėngėt qė nė zemėr rrinė
Dhe profecitė qė mbushin shpirtin tonė
Ato janė kujtime qė shtrihen pa cak
Qė ajo kėngė m'i sjell prapė me zjarr.
Ajo kėngė qė tė shqetėson pėrherė:
"Dėshirat e fėminisė, ikėn si erė,
kujtimet e rinisė, nė shpirt janė thellė".

Pėr shumė gjėra nuk mund tė flas,
Shumė ėndrra mbetėn pa jetė..
Shumė mendime zemrėn e bėjnė tė plasė
Dhe fytyra merr ngjyrė tė zbehtė.
Para syve mjegull ka nė ēdo an'
Dhe fjalėt fatale tė asaj kėnge zjarr
Shpirtin ma zgjojnė pėr herė:
"Dėshirat e fėminisė, ikėn si erė,
kujtimet e rinisė, nė shpirt janė thellė".
Tashmė vetėm hije qė ngjallin habi,
Shoh nė qytetin tim tė vjetėr
Po nė ajėr ka shumė dashuri,
Dhe hijet e tij mė futen nė ēdo zemėr.
Drurė tė dashur shoh nė ēdo an'
Duket se kėndojnė atė kėngė zjarr.
Dhe zemrės i pėshpėrit pėrherė:
"Dėshirat e fėminisė, ikėn si erė,
kujtimet e rinisė, nė shpirt janė thellė".
Pylli i Drerėve ka shumė hijeshi,
Po gėzimi atje si dhimbje tė ngjan
Zemra ime nė ato vende rri,
Mes ėndrrash dhe endjesh qė nuk janė!
Rininė e humbur gjej nė ato an'
Dhe kėnga e bukur me magji dhe zjarr
Mes degėsh dhe fletėsh pėrsėrit pėrherė:
"Dėshirat e fėminisė, ikėn si erė,
kujtimet e rinisė, nė shpirt janė thellė".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://al-crew.co.nr
cRackeR-Bu.RiM
Administrator
Administrator
cRackeR-Bu.RiM

Numri i postimeve : 306
Registration date : 15/07/2008

»»» Letra Dashrie ««« Empty
MesazhTitulli: Re: »»» Letra Dashrie «««   »»» Letra Dashrie ««« Icon_minitimeMon Jul 21, 2008 4:13 am

Shpesh pėr zbavitje, detarėt nė lundrim,
Marrin albatrosė, ca zogj tė mėdhenj deti
Qė ndjekin anijen me pėrtim nė rrugėtim
Kur kjo rrėshqet mbi zgavra tmerri.
Sapo mbi dėrrasa, ata i lėshojnė,
Kėta mbretėr tė hapėsirės sė kaltėr
Ulin me dhimbje flatrat qė bardhojnė,
Si lopata lundrimi nė rėrėn e lagėsht.
Ky udhėtar me krahė bėhet i plogėt
Shformohet dhe shėmtohet, s'ka mė bukuri,
Dikush i prek me llullė sqepin e dobėt,
Tjetri e pėrtall, ēalon pėrbri tij.
Poeti ngjason, me kėtė princ kaltėrsish,
Qė sfidon shigjetarin, pėrqesh stuhinė
Po kur nė tokė ai ulet sėrish
Krahėt gjigandė si pengesa i rrinė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://al-crew.co.nr
cRackeR-Bu.RiM
Administrator
Administrator
cRackeR-Bu.RiM

Numri i postimeve : 306
Registration date : 15/07/2008

»»» Letra Dashrie ««« Empty
MesazhTitulli: Re: »»» Letra Dashrie «««   »»» Letra Dashrie ««« Icon_minitimeMon Jul 21, 2008 4:13 am

Shumė vite kanė kaluar,
Nė njė mbretėri tė bukur plot magji.
Afėr detit jetonte njė vajzė e dashuruar
Me emrin e shtrenjtė, Anabel Li.
Jetonte ajo vetėm duke menduar,
Tė mė deshte dhe t'i shfaqja dashuri.
Ishte e freskėt, e brishtė, e dashur,
Nė kėtė mbretėri plot magji.
Afėr detit dhe unė isha i ri
Dashuria jonė, kalonte ēdo dashuri.
Sa e desha vajzėn time Anabel Li!
Engjėjt qė rrinin nė qiellin e kaltėr,
Na shihnin tė vrenjtur me zili.
Kaluan vite, ata qė na kishin zili,
Nė kėtė mbretėri plot magji.
Afėr detit dėrguan njė tė zezė stuhi,
Qė e ngriu, vajzėn time, Anabel li.
U sulėn engjėjt dhe zbritėn nė tokė,
E morėn atė nga kjo jetė.
E varrosėn, mė mbytėn nė lotė,
Nė kėtė vend afėr nė det.
Engjėjt qė nuk janė krejt tė lumtur,
Na shihnin me smirė ne tė dy
Oh! Kjo ishte arsyeja (ēdokush e di)
Qė nė kėtė mbretėri plot magji
Afėr detit, tufani erdhi pėr ta shkulur
Pėr ta vrarė, vajzėn e bukur, Anabel Li.
Dashuria jonė, qe mė e fortė se ēdo dashuri,
Qė kanė ata qė janė mbi ne
Qė janė mtė ditur se ē'jemi ne. Prandaj dhe engjėlli qė nė qiell rri,
Dhe djalli qė vėshtron me zili,
Shpirtin tim nuk e shkulin dot krejt
Nga e bukura ime, Anabel Li.
Hėna kur del, mė mbush me ėndrra
Pėr engjėllin e bukur Anabel Li
Kur yjet janė nė qiell mė rreh zemra,
Ata flasin, pėr vajzėn time, Anabel li.
Kur valėt pėrplasen me furi, unė rri aty,
Mendoj pėr atė bukuri
Qė e desha me aq dashuri.
Pėr nusen time, tė varrosur te bregu nė det,
Nė varrin qė dallgėt e rrahin pėrjetė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://al-crew.co.nr
cRackeR-Bu.RiM
Administrator
Administrator
cRackeR-Bu.RiM

Numri i postimeve : 306
Registration date : 15/07/2008

»»» Letra Dashrie ««« Empty
MesazhTitulli: Re: »»» Letra Dashrie «««   »»» Letra Dashrie ««« Icon_minitimeMon Jul 21, 2008 4:13 am

Gjendja shpirtėrore e njė dite, qė pėrjetuam
Dhjetė vite mė parė nė njė vend tė huaj
Shpirti i shpenguar, i njė ēasti tė lashtė qė
Flatrat hapi dhe iku si njė engjėll i Zotit,
Zėri i njė gruaje tė harruar, me shumė
Shqetėsim dhe mundim,
Njė fund pa ngushėllim, janė sfondi
i mermertė qė solli, dikur shtatori
Shtėpi tė reja klinikash me pluhur sėmundjesh
Ekstantemike dritare nė dyqane arkivolesh.
A mund ta kuptojė dikush, vuajtjen shpirtėrore
Tė njė farmacisti nė shėrbimin e natės?
Dhoma rrėmujė, kuadratet e dritareve,
Dyert tė hapura si varre, si gojė egėrsirash.
Njė burrė i lodhur nxjerr letrat e bixhozit
Me yjet bisedon, vėshtron dhe kėrkon.
Shqetėsohet: nėse te dera tė trokasin, kush do ta
Hapė atė? Nėse hap njė libėr kė do tė kėrkojė
Nė tė? Nėse hap shpirtin, kush do ta njohė?
Hallka tė njė zinxhiri.
Ku ėshtė dashuria, qė me njė tė goditur e
Ndan kohėn me dysh dhe e saldon prapė?
Fjalė vetėm dhe gjeste. Njė monolog monoton
Para pasqyrės, poshtė njė rrudhe qėndron.
Si njė pikė bojė shkrimi mbi shami, pėrpihet
Mėrzia dhe rri.
Tė gjithė nė kėtė anije kanė vdekur, po ajo
Ecėn nė rrugėn qė filloi, kur nga porti u nis.
Si janė rritur thonjtė e kapitenit... dhe oficeri
Qė tre dashnore ka nė ēdo port i praruar...
Deti dallgėzon ngadalė, valėt dhe direkėt
Mbushen me krenari, dita bėhet mė e butė.
Befas shkėlqejnė tre delfinė nė tė zi, njė
Sirenė deti buzėqesh, njė detar i harruar shtyn anijen mėnjanė, duke e lėvizur nė ēdo anė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://al-crew.co.nr
cRackeR-Bu.RiM
Administrator
Administrator
cRackeR-Bu.RiM

Numri i postimeve : 306
Registration date : 15/07/2008

»»» Letra Dashrie ««« Empty
MesazhTitulli: Re: »»» Letra Dashrie «««   »»» Letra Dashrie ««« Icon_minitimeMon Jul 21, 2008 4:14 am

Vajz' e vogėl e mullxhiut
Rritet, rritet si burbuqe
Mė zu meraku, mua tė ziun
Pėr buzėt e saj tė kuqe.
Tė isha vėth nė vesh tė saj
T'i prekja qafėn me mall!
Tė ishabrez, te beli i bukur,
Te beli qė s'mė la tė qetė
Te zemr'e saj nė qoshe srukur.
Tė ndieja rrahjet plot me jetė.
Nė ēaste gazi e vajtme
Ta mbaja fort, nė dorėn time.
Sigjerdan te gjoksi i ri,
Do desha tė qėndroja
Ditė e natė tė dėgjoja
Si psherėtin, e qesh ai
Dhe pastaj, ta pushtoja
Pa pushuar nė krahėt e mi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://al-crew.co.nr
cRackeR-Bu.RiM
Administrator
Administrator
cRackeR-Bu.RiM

Numri i postimeve : 306
Registration date : 15/07/2008

»»» Letra Dashrie ««« Empty
MesazhTitulli: Re: »»» Letra Dashrie «««   »»» Letra Dashrie ««« Icon_minitimeMon Jul 21, 2008 4:14 am

Nga ylli, rruga gjer tek ne,
Ėshtė e gjatė dhe s'mbaron
Qė drita tė vijė pėrmbi dhe
Me mijėra vite do tė shkojnė.
Ndoshta ylli s'ėshtė mė,
U shua nė botėn errėsirė
Po drit' e tij ecėn gjithnjė
Tashmė tek ne ka arrirė.
Nga kandili i tij i shuar,
Ndriēimi endet nėpėr botė
Ylli shumė pat jetuar,
Por kur vdiq, erdhi nė tokė.
Kur dashuria ikėn e s'vjen
E mbulon hija e trishtimit
Kujtimi i saj prapė na gjen,
Siē na gjen vala e ndriēimit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://al-crew.co.nr
cRackeR-Bu.RiM
Administrator
Administrator
cRackeR-Bu.RiM

Numri i postimeve : 306
Registration date : 15/07/2008

»»» Letra Dashrie ««« Empty
MesazhTitulli: Re: »»» Letra Dashrie «««   »»» Letra Dashrie ««« Icon_minitimeMon Jul 21, 2008 4:14 am

Kur nė grackė ėshtė kapur dashuria,
Atė qė syri vėshtron, nuk ėshtė mėkat.
Tashmė ai nuk sheh, mė rrezet e tija,
Nga brenda flet, shpirti i ngratė.
Ai tashmė ėshtė dehur, me verė,
Qė e piu nga dashuria e vėrtetė.
Kur ishe e imja, nuk shkoje me tė tjerė,
Mė premtove, se kėshtu do tė jesh pėrjetė.
Dashuria ime, nuk ka pėr t'u zbehur
Dhe kur tė jem larg nė syrgjyn
Shkėlqimi tradhton, thėngjillin e fshehur
Dashuria tradhton shpirtin tim.
Vezullimi i syrit, kap dashurinė nė grackė,
Toka ku shkel bėhet si fron mbreti.
Sa herė qė ti do, do tė jemi bashkė
Jam skllavi yt, do kthehem nga kurbeti
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://al-crew.co.nr
cRackeR-Bu.RiM
Administrator
Administrator
cRackeR-Bu.RiM

Numri i postimeve : 306
Registration date : 15/07/2008

»»» Letra Dashrie ««« Empty
MesazhTitulli: Re: »»» Letra Dashrie «««   »»» Letra Dashrie ««« Icon_minitimeMon Jul 21, 2008 4:15 am

Mė je betuar, deri nė varr,
Me magjinė tėnde mė ke folur
Se do mė duash tėrė zjarr,
Po prapė mbetem i pangopur.
Gojėn, te fytyra ime e ver,
Fryma jonė s'ka tė sosur
Shpirtin tėnd, do ta pi krejt
Tė vdekshmit janė tė pangopur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://al-crew.co.nr
Musafir
Vizitor
Anonymous


»»» Letra Dashrie ««« Empty
MesazhTitulli: Re: »»» Letra Dashrie «««   »»» Letra Dashrie ««« Icon_minitimeMon Jul 21, 2008 6:41 am

U NJOHEM ME njė VESHTRIM,
U MIQESUAM ME njė PUTHJE,
U ENDEM NE VORBULLEN E DASHURISE
SI DY tė VERBER...
U DASHURUAM.
JETUAM tė LUMTUR pėr njė CAST,
VETEM pėr njė CAST...
U NDAME ME njė PUTHJE...
albino
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
loqki
Administrator
Administrator
loqki

Numri i postimeve : 155
Registration date : 15/07/2008

»»» Letra Dashrie ««« Empty
MesazhTitulli: Re: »»» Letra Dashrie «««   »»» Letra Dashrie ««« Icon_minitimeThu Jul 24, 2008 11:33 am

Shumm NicE njerii Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
»»» Letra Dashrie ««« Empty
MesazhTitulli: Re: »»» Letra Dashrie «««   »»» Letra Dashrie ««« Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
»»» Letra Dashrie «««
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Tema te lira :: Dashuria...!!!-
Kėrce tek: